Author: metoc
Obojętnie, czy zamierzamy zdecydować się na lampy sufitowe (Apdmarket.pl) do łazienki, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni powinniśmy pamiętać, że lampy mają zapewnić zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pomieszczenia, jak też stworzyć w nim oczekiwany nastrój. Znaczy to na przykład, że niesamowite wiszące lampy kryształowe lub żyrandole w pokoju dziennym być może trzeba będzie uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby dobrze rozświetlić także brzegi pomieszczenia i zapewnić łatwe dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej szczegółowych pracach (robótki ręczne, składanie klocków lego, naprawa drobnych elementów etc.), kiedy potrzebujemy mocniejszego światła. Tymczasem, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, warto, by w jego planach dodano delikatne lampki nocne, choć ze względów na ich funkcjonalność (porządkowanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z jasną żarówką będą także potrzebne. Inną ważną sprawą jest wykorzystanie prądu wybranego przez nas rozwiązania, a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno umożliwiać wkręcenie żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne kompletnie znikną z oferty sklepów.

Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że powinniśmy wybierać lampy sufitowe, lampy wiszące etc. w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeżeli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy zdobione będą w nim wyglądały idealnie.

Z drugiej strony w minimalistycznym wnętrzu lepiej prawdopodobnie będą pasowały lampy nowoczesne, chyba że łatwo nam przychodzi mieszanie wielu stylów i nie boimy się kontrowersji. Stojące lampy klasyczne (apdmarket.pl), z kloszem skierowanym w dół niech tworzą nastrój przy fotelu, w którym lubimy czytać. Jeżeli pokój dzienny ma naprawdę sporo metrów i dodatkowo połączyliśmy go z kuchnią - oświetlenie podkreśli nam kącik do długich rozmów, relaksu lub podkreśli urok kolekcji porcelany, którą odziedziczyliśmy po babci.
lampa
Author: Faruk Ateş
Source: http://www.flickr.com
Odpowiednie lampki halogenowe nad blatem roboczym w kuchni są konieczne – inaczej nasz cień zasłoni miejsce w którym pracujemy.

Możemy też lampę na dłuższym kablu zamontować nad stołem kuchennym. Idealnym pomysłem są lampy z długimi przewodami, które zawieszamy na hakach wbitych w różnych miejscach sufitu. Jakże funkcjonalne rozwiązanie! Jeśli jednak wolimy bardziej nowoczesne rozwiązania, czujemy się przytłoczeni ilością dodatków, zdecydujmy się na meble w jak najprostszej formie. Kuchnia w tym stylu wydaje się większa więc jest to dobre rozwiązanie dla mniejszych pomieszczeń. Biuro jest przeważnie niewielkie, dlatego parę lamp czy lampek sprawi, że optycznie się powiększy.

Oświetlenie biura (strona www poświęcona oświetleniu) nie powinno być zbyt mocne, ponieważ intensywne światło żarówek zmęczy nam oczy. Pomyślmy tez o tym, by subtelnie oświetlić ścianę przy biurku, o ile przyjemniej będzie przebiegała nasza praca! Wprawdzie zmiany na rynku oświetlenia następują nie tak szybko jak w przypadku technologii komputerowej, także i na tym polu można zauważyć widoczne modyfikacje. Wiąże się to głównie z możliwościami które dają żarówki LED, które dają zdecydowanie większą oszczędność prądu i z tego powodu różnią się wymogami technicznymi względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość ponadto zmiany koloru światła, dzięki czemu lampy podłogowe, lampy wiszące lub lampy sufitowe są jeszcze lepiej związane z resztą dekoracji pokoju.

Te nowinki na ogół pojawiają się w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych tak w wyglądzie, jak i w zastosowanej technologii. Naturalnie nie oznacza to, że klasyczne żyrandole, nie mogą pracować z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie. Podstawowa zasada jest jednak taka, że aktualnie oświetlenie na długi czas zapewnią nam jedynie lampy dobrych producentów, którzy cenią trwałość i dobrą jakość opraw oświetleniowych.