Styropian
Nowoczesne budownictwo oferuje niezmiernie różnorodne, częstokroć interesujące pomysły. Szczególnie, gdy chodzi o dachy, da się zauważyć rosnący trend na co rusz odmienne pokrycia i formy. Jednym z takich wyjść są dachy zielone - na co dzień zwane odwrotnymi. Są one specjalnymi pokryciami dachowymi, zbudowanymi z dużej ilości pokryć. Główne różnice dotyczą wyglądu.

Jeżeli porównamy obie dachówki z bliska, wtedy spostrzeżemy, że dachówka gliniana posiada bardziej gładką powierzchnię. Różności wzrokowe pomiędzy nimi widać też na skończonym dachu, bo z reguły dachówki porcelanowe miewają np. troszeczkę inne gąsiory. Ostatnią kwestią jest kolorystyka. O ile postawimy na dachówkę porcelanową, będziemy mogli wybierać z o wiele większej gamy kolorystycznej.

styropian
Author: Baumit
Nie dziwimy się gdy dostrzeżemy, że na ścianach domów kładzie się płyty ze styropianu i nie powinniśmy się dziwić, że do dachów również stosowany jest styropian spadkowy. Taki styropian jest potrzebny przy robieniu dachów płaskich, żeby je odwadniać i oczywiście staje się częścią izolacji termicznej takowych dachów. Przedsiębiorstwa, które mają w sprzedaży tego typu styropian dobrze wiedzą, że niezbędna jest dokumentacja techniczna do zrobienia pasujących kształtem część styropianu. Oczywiście wszystkie dachy się różnią i trzeba brać to pod rozwagę podczas tworzenia wszystkich elementów do niego w tym, również gdy mowa o częściach styropianowych.
płaski dach
Author: Ian Abbott
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o dachówki z betonu, to przeważają barwy klasyczne: grafity, ceglane.

Więc o ile marzy się nam wyjątkowy kolor pokrycia przykładowo dachy zielone, to wśród dachówek betonowych będzie nam trudno taki odnaleźć. Na korzyść dachówek betonowych przemawia to, iż zapewniają nieco wyższą izolację akustyczną, a także są w wyższym stopniu „eko” niż ceramiczne, bo w procesie zapewniania tworzyw, wyprodukowania, ładowania jak też wysyłki eksploatowane jest wyłącznie 30% energii, jaką eksploatuje produkcja dachówki ceramicznej. Ten ostatni aspekt ma też wpływ na niższe koszty dachówki betonowej, co w dobie oszczędności często przemawia do konsumentów. Dachy zielone są tworzone ogromnie dokładnie, do ich produkcji używa się szczególnych materiałów, takich jak choćby otuliny styropianowe. Mało tego zielone dachy świetnie chronią membranę dachową przed rozlicznymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy grad, dzięki czemu wybornie oddziałują na jej dłuższą żywotność.

Zielone dachy dodatkowo dostarczają wody do atmosfery, świetnie oddziaływują na ochłodzenie budynku oraz wyłapują malutkie zanieczyszczenia powietrza. Doskonale przyczyniają się również do wykreowania współczesnej, kreacyjnej architektury. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na typ naszego dachu. W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się na temat innowacji jaką stanowią dachy zielone - zobacz http://www.megastyro.pl/dachy-zielone.html. W swojej strukturze są one w stanie aktywnie zabezpieczyć nasze powierzchnie przeciw działaniu wszelakich niszczących czynników atmosferycznych takich jak deszcz bądź grad, w następstwie tego też wydają się być niebywale intrygującą ofertą.