Podłoże z żeliwa
Author: János Balázs
Source: http://www.flickr.com
Czym jest żeliwo, do czego służy i jakie cechy są dla niego charakterystyczne? Żeliwo to po prostu wysokowęglowy stop żelaza z węglem. zazwyczaj znajdziemy w nim także krzem, fosfor, mangan i siarkę. Węgiel występuje od 2 do ponad 4 procent, lecz rodzaj węgla zależy od jego składu chemicznego i szybkości chłodzenia. Co jeszcze wato wiedzieć? Współcześnie nie tylko w budownictwie (wzmocnienia) i w przemyśle ciężkim, hutnictwie (rury, hydranty, zbiorniki na substancje chemiczne) wykorzystywane jest żeliwo. Również z żeliwa wykonywane są wyroby kanalizacyjne czy schodki kanałowe.

Na pewno żeliwo jest niezastąpione przy fabrykacji produktów piecowych i kuchennych: płyty na piece kuchenne, ruszta do pieców, drzwiczki, wkłady kominkowe, osłony C.O., zasuwy do kominów, piece stojące typu kozy (zobacz - www.odlewy.com/odlewy/kontakt). Również w mieszkaniach możemy napotkać wyroby żeliwne tj. schody bądź śliczne łóżka i inne dekoracyjne meble. I w kuchniach nie brakuje naczyń wyprodukowanych z tegoż metalu: sagany, patelki z surowego żeliwa ewentualnie emaliowanego lubiły już nasze babunie. Popularnością wyróżnia się poza tym wosk, znakomicie nadający się naturalnie do produkcji wysokiej jakości świec.

Sama technika odlewnictwa jest w związku z tym dosyć łatwa. Odlewy z kolei są wierne małym szczegółom, jeżeli forma zostanie odpowiednio przygotowana. Warto zaznaczyć, że współcześnie odlewnie zajmują się bardzo często przygotowywaniem prototypów. Proces produkcyjny jest bowiem faktycznie tani, co jest zazwyczaj istotne.
żeliwna podstawka
Author: tomasz przechlewski
Source: http://www.flickr.com
Powstają z niego naczynia, przyrządy kuchenne, części silnika, elementy do sporządzania różnorodnych posiłków i wiele innych.

Całość zależy również od tego, jakie połączenie surowców zostanie użyte przez wytwórnię,znaną pod nazwą jako odlewnia żeliwa, w której uzyskuje się dokładnie takie artykuły. To właśnie w tych punktach dzięki użyciu odpowiednich kompozycji oraz ogromnie wysokiej temperatury tworzy się towary, jakie można odkryć w każdym gospodarstwie domowym czy też lokum. Wystarczy zaledwie chociażby na chwilkę przejść się do kuchni i rzucić okiem do szafek. W wielu z nich wyszukamy rzecz jasna towary, które powstały z bądź które mają w sobie właśnie żeliwo. Dziś, jednym z najistotniejszych rodzajów odlewni jest rzecz jasna odlewnia żeliwa. Czemu? Zazwyczaj przez wzgląd na fakt, że żeliwo jest bardzo trwałym i popularnym materiałem.

Idealnie sprawdza się przykładowo w produkcji wszelkiego rodzaju wyposażenia przeznaczonego do zastosowania w kuchni, na przykład patelni. Żeliwo jest wykorzystywane dodatkowo w motoryzacji. Odlewnictwo cechuje się dużym zainteresowaniem nie tylko w działalności przemysłowej. Znakomicie sprawdza się również, jako jeden ze sposobów na tworzenie pięknych dzieł sztuki, na przykład figurek z określonych materiałów, czy to metali lub gipsu. Odlewnictwo teraz w dużej mierze przypomina technikę, która była stosowana już w przeszłości, jednakowoż człowiek ma do dyspozycji wiele pomocnych materiałów, dzięki którym wykonany odlew jest nie tylko wierny wzorom, lecz też jest faktycznie wytrzymały - url. Działają chociażby takie rodzaje odlewni, jak odlewnia piaskowa, ciśnieniowa lub kokilowa. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób przebiega proces odlewania.